Pozvánka na workshop

2022-01-04 19:36:57 aktualizováno | terezahradilova | 122x
Pozvánka na workshop

Ve čtvrtek 9.12.2021 od 13:00 se v galerii Věda a umění koná workshop k výstavě Kopie a falzifikáty v portrétní miniatuře. Workshop je určený jak pro veřejnost, tak pro studenty či odborníky z oboru památkové péče. Vstup je volný. Pozvánku ve formátu PDF najdete na konci stránky.

KAPACITA WORKSHOPU BYLA NAPLNĚNA. JIŽ NENÍ MOŽNÉ SE PŘIHLÁSIT.

Víte, co je portrétní miniatura?
Tradiční malované miniaturní portréty jsou uměleckými skvosty. Oblibu těchto drobných dílek zejména v kruzích šlechtických a později i měšťanských však v 2. polovině 19. století natrvalo ovlivnil a změnil objev fotografie. Byl to čas experimentů, kdy fotografie a malba zkoušely spojit své síly s cílem dosažení
věrnějšího portrétu. Postupně pak s rozvojem technik grafických a tiskových odstartovala sériová produkce líbivých obrázků. Na trhu jsou tak dnes originály, kopie i falza.

Vlastníte nějakou? Přineste ji!
Pokud vlastníte nějakou malovanou miniaturu na slonovině či jiné podložce a chcete odhalit její původ, stáří nebo pravost neváhejte se zaregistrovat a donést ji na workshop organizovaný laboratoří ALMA. Mnohé z toho můžete totiž rychle zjistit. Na místě budou k dispozici restaurátorka i přírodovědci, kteří se této problematice dlouhodobě věnují. Budeme díla pozorovat a měřit přenosnými přístroji. A také, za účasti pracovníků grafických dílen Akademie výtvarných umění v Praze, se pokusíme replikovat historický proces kopírování podle fotografické předlohy, který se nazývá fotolitografie.

Přístroje dostupné na místě:
Stereoskop Leica (průzkum ve viditelném světle ve velkém zvětšení)
Infračervená kamera Apollo (průzkum v infračerveném světle – reflektografie)
Přenosný XRF analyzátor Delta (neinvazivní určování prvkového složení)
Přenosný FT-IR spektrometr Alpha (neinvazivní určování pojiv a podložek)

Program
Úvodní slovo – portrétní miniatura: originál a nápodoba
Neinvazivní výzkum miniatur in situ, s ukázkami přístrojových měření
Transfery a fotografické přenosy v portrétní miniatuře, s ukázkami replikace historických postupů
Komentovaná prohlídka celé výstavy

Na workshopu budou prezentovány originální výsledky výzkumu dosažené realizací projektu Neinvazivní výzkum portrétních miniatur pro účely jejich datace, autentikace, prezentace a ochrany (DG18P02OVV034) v rámci programu NAKI II Ministerstva kultury České republiky.

Vzhledem k tomu, že počet účastníků je omezen, je třeba se předem přihlásit, a to na e-mailové adrese alma@alma-lab.cz
Při vstupu bude nutno prokázat bezinfekčnost.


Pozvánku ve formátu PDF najdete níže.