WORKSHOP PORTRÉTNÍ MINIATURY

2022-09-12 19:54:04 aktualizováno | terezahradilova | 63x
WORKSHOP PORTRÉTNÍ MINIATURY

Workshop portrétní miniatury

v rámci výstavy

„Vzestupy a pády portrétní miniatury“

 

Oblastní muzeum v Chomutově

Starobylá radnice, náměstí 1. máje 1

 

pátek 16. září od 14:00 hodin (vyhrazeno pro umělecké školy)

sobota 17. září 2022 od 17:00 hodin

Sbírky malovaných portrétních miniatur v České republice nejsou sice početně velké, za to však obsahují opravdové umělecké skvosty. Chomutovská sbírka je přitom jednou z největších a nejzajímavějších. Miniaturní malba je v mnoha ohledech specifická a zažívá své vzestupy a pády. V každé době však měla výrazně osobní charakter. Každý jednotlivý portrét má svůj vlastní příběh, někdy smutný, jindy třeba i zábavný. Po stopách těchto příběhů se můžeme vydat jednak podle listinných dokladů a historických souvislostí, jednak pomocí exaktního výzkumu, který vypráví o složení použitých barev a o dobových výtvarných technologiích. Na workshopu budeme zajímavé příběhy nejen vyprávět, ale i ukážeme, jak se miniatury zkoumají s použitím přenosných přístrojů. Pokud sami vlastníte nějakou miniaturu, doneste ji. Pokusíme se zjistit, jaký příběh ukrývá ta Vaše.

Program workshopu:

Příběhy miniatur – vyprávění o slavných portrétech, ale i slavných miniaturistech

Materiály a technika – ukázky pigmentů, pojiv a nápodoby malby na pravé slonovině

Analýza drobných maleb – diskuse o tom, co umožňují dnešní přístroje a co ukázal soudobý výzkum, samozřejmě s ukázkami měření

Promítání filmu o historii a technikách miniaturní malby

Komentovaná prohlídka výstavy

Na workshopu budou prezentovány originální výsledky výzkumu dosažené realizací projektu Neinvazivní výzkum portrétních miniatur pro účely jejich datace, autentikace, prezentace a ochrany (DG18P02OVV034) v rámci programu NAKI II Ministerstva kultury České republiky.

Vstup v sobotu 17.9. volný. Registrace na místě.