Proběhla vernisáž výstavy: VZESTUPY A PÁDY PORTRÉTNÍ MINIATURY v oblastním muzeu v Chomutově

2022-11-13 19:07:42 aktualizováno | terezahradilova | 135x
Proběhla vernisáž výstavy: VZESTUPY A PÁDY PORTRÉTNÍ MINIATURY v oblastním muzeu v Chomutově

V pátek 24. 6. 2022 v 16:00 proběhla vernisáž výstavy "Vzestupy a pády portrétní miniatury" v Oblastním muzeu v Chomutově. Výstava bude trvat od 25. 6. do 24. 9. 2022- jste srdečně zváni :)

Výstava portrétních miniatur přiblíží návštěvníkům tu část výtvarného umění, která byla vždy především soukromou záležitostí, a proto dlouho unikala pozornosti širšího publika. Na výstavě je malovaná portrétní miniatura představena ve světle proměn společnosti 17.- 20. století, které stojí nejen za její rozmanitostí, způsoby provedení, rozšířením ale i různorodými výtvarnými technikami a použitými materiály.

Oblastní muzeum v Chomutově spravuje jednu z nejkvalitnějších a nejrozsáhlejších sbírek portrétních miniatur ve střední Evropě. Od její poslední prezentace v roce 2007 uběhlo již mnoho času. Během let byl na vybraných miniaturách proveden velmi pečlivý a především neinvazivní průzkum, na jehož nejnovější a často i překvapivé výsledky, provedené v laboratoři ALMA (Avu Praha a Úach Av Čr), se můžete podívat. Díky využití soudobých analytických postupů, je výzkum miniaturních portrétů ojedinělý, ne jen v lokálním ale také i ve světovém měřítku. Těšit se na vás budou mimo jiné i ukázky nástrojů a pomůcky, které staří velcí miniaturisté používaly a samozřejmě miniatury v celé své velké maličkosti :)

ZDE si můžete prohlédnout fotky z výstavy a vernisáže.